Jakie makarony wybierać? Jakie są jego zalety?

Z szerokiego wachlarza dostępnego na półkach sklepowych asortymentu makaronów, każdy może wybrać coś dla siebie. Nie ma znaczenia kształt makaronu, a jego kolor (jeśli wynika, np. z dodatku szpinaku czy pomidorów) może nieco wzbogacić całkowitą wartość odżywczą.


Polecani dietetycy

Przeważają makarony pszenne. W dobrej jakości produkcie tego typu, nie ma nic złego, jeśli dobrze tolerujemy to zboże. Warto jednak urozmaicać ten wybór i sięgać również po dobrej jakości makarony z innych mąk, np. gryczanej, jaglanej, owsianej, jak również sojowe odpowiedniki.

Najzdrowszym wyborem będzie natomiast makaron z mąki razowej lub pełnoziarnistej. Przestawiając się na taki makaron dostarczymy 2, a nawet 3 razy więcej cennych wartości odżywczych.

Produkty zbożowe, w tym makaron, są bardzo ważnym elementem naszej codziennej diety. Są głównym dostarczycielem węglowodanów potrzebnych nam jako najważniejsze źródło energii do pracy mięśni i mózgu.


Produkty zbożowe dostarczają znaczących ilości błonnika pokarmowego potrzebnego, m.in. dla właściwej pracy naszych jelit zapobiegając m. in. zaparciom. Błonnik pokarmowy nadaje sytość posiłkom oraz zmniejsza stężenie cholesterolu i glukozy we krwi, chroniąc nas w ten sposób przed cukrzycą i chorobami serca.

Regularnie spożywane razowych i pełnoziarnistych produktów zbożowych uzupełniają codzienną dietę w liczne minerały takie jak, np. żelazo, miedź, cynk, magnez oraz witaminy B1, B2, PP, E.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że makaron i inne produkty zbożowe są wysokokaloryczne dlatego osoby dbające o szczupłą sylwetkę powinny uważać na porcję, jaką spożywają, natomiast dla osób pragnących przytyć to właśnie pełnoziarniste produkty zbożowe powinny stanowić podstawę "nadwyżki energii".

Autor:
Dyplomowany dietetyk, specjalista ds. żywienia człowieka
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Mamo, nie chcę mieć nadwagi!

Tak brzmi krzyk dziecka wołającego o pomoc swojego rodzica. Bardzo często w zaciszu domowym rozgrywają się dramaty polegające na bezradności, na utracie zdrowia jak i sprawności coraz to młodszego pokolenia. Otyłość jest chorobą przewlekłą i niestety zajmującą niewdzięczne miejsce na podium najszybciej rozwijających się chorób XXI wieku. Polskie dzieci przybierają niepokojąco i jednocześnie zatrważająco szybko na wadze. Zbierają dodatkowe kilogramy, których konsekwencją jest otyłość a co za tym idzie szereg wyniszczających chorób, mogących doprowadzić do śmierci.Jeśli Twoje dziecko zmaga się na co dzień z ogromnym problemem jakim jest otyłość - nie lekceważ tego! Nie ignoruj sygnałów Twojej pociechy, która potrzebuje wsparcia i mądrej osoby na swojej drodze aby wygrać walkę o własne zdrowie! Reaguj na jasne komunikaty swojego dziecka, które samodzielnie nie radzi sobie z tą chorobą.

Zdrowe przekąski podczas home office

Obecna sytuacja panująca na całym świecie wpłynęła stanowczo na nasze codzienne życie. U wielu osób długie przebywanie w domu i praca zdalna spowodowały pogorszenie nawyków żywieniowych oraz wzrost masy ciała. Częściej sięgamy po niezdrowe, kaloryczne przekąski. Można jednak sprawić, by te przekąski były zdrowe, a do tego „podkręcały” metabolizm.

Zimno - co tu pić?

Chłód za oknem nie zwalnia nas z obowiązku picia odpowiedniej ilości płynów nawadniających. 1,5-2 litry to zalecane minimum. Mówimy tu o wodzie i słabych herbatach. Kiedy jest zimno niechętnie sięgamy po wodę z butelki. Zamiast niej możemy wypijać ciepłą wodę z dystrybutora czy przegotowaną z kranu. Dobrym pomysłem jest dodanie zarówno do niej jak i herbaty "czegoś rozgrzewającego", czyli: imbiru, kardamonu, goździków czy cynamonu. W zależności od upodobań smakowych .

Jolanta Czepułkowska
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia
Na czym smażyć? Najlepsze tłuszcze do smażenia